O leczeniu zębów - stomatologia zachowawcza - O dentystach

Endodonta Gliwice

Wielu osobom może się wydawać że

Wielu osobom może się wydawać, że jeśli regularnie, dwa razy dziennie myją zęby, to nie grozi im próchnica. Niestety, ta potrafi się rozwijać nawet pomimo codziennego szczotkowania zębów oraz używania nici dentystycznych.

O leczeniu zębów - stomatologia zachowawcza - O dentystach Endodonta Gliwice
/> Jak mówi stare polskie przysłowie - lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto, pomimo regularnego dbania o higienę jamy ustnej, odwiedzać przynajmniej raz do roku gabinet dentystyczny. Stomatolog nie tylko sprawdzi czy mamy próchnicę, ale też doradzi nam jak prawidłowo dbać o stan zębów i dziąseł, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów. Dentysta nie tylko ma za zadanie pomóc nam w czasie bólu zęba lub przeprowadzić leczenie. To także specjalista, który podpowie nam jak prawidłowo zapobiegać powstawaniu próchnicy lub stanom zapalnym. To także osoba, która może nam doradzić gdy myślimy o wybielaniu zębów. Nie każda z dostępnych na rynku metod jest bezpieczna dla szkliwa, dlatego warto zapoznać się z różnymi sposobami wybielania zębów oraz ich wadami i zaletami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dbając o śnieżną biel może doprowadzić do powstawania próchnicy i osłabienia zębów.

Warto wybrać się do gabinetu dentystycznego przynamniej raz do roku, lub jeśli lekarz zaleci - częściej, aby szybko wykryć pojawiającą się próchnicę. Im szybciej ją odkryjemy i podejmiemy leczenie, tym mniejsze szkody ona poczyni w naszym organizmie i mniej zaszkodzi zdrowiu zębów. Choć wiele osób boi się wizyty u dentysty, powinny one wiedzieć, że leczenie zaawansowanej choroby zębów jest bardziej nieprzyjemne niż profilaktyczny przegląd jamy ustnej.


Badania wykazują że nawet lekarze z

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.


Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta u

Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta u dentysty kojarzyła się ze strachem i bólem. Dziś na szczęście się to zmieniło, gdyż nowoczesne gabinety dentystyczne przykładają bardzo dużą wagę do komfortu swoich pacjentów. Nawet niewielki, ale nowocześnie prowadzony gabinet dentystyczny oferuje swoim pacjentom tak zwane znieczulenie komputerowe, które sprawia że nie będziemy czuli nie tylko nic z samego zabiegu, ale i z momentu podawania znieczulenia. Gdy czeka nas jakiś poważny zabieg, na przykład leczenie kanałowe albo chirurgiczne leczenie zębów, możliwe jest także uspokojenie pacjenta specjalnymi substancjami wziewnymi, które sprawią, że nie będzie się on niczym przejmował, a zamiast tego będzie głęboko zrelaksowany. Dentysta zadba też o to, by usunąć zmiany próchnicze w zębach, a zamiast tego nałożyć tak zwaną plombę. Stomatolog może także usunąć na przykład kamień nazębny, który lubi się zbierać szczególnie u osób pijących dużo kawy, herbaty, albo palących papierosy. Jeżeli ważny jest dla nas szczególnie wygląd zębów, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić profesjonalne wybielanie.


W tym najdłużej w przypadku chirurgii

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.


Aby uniknąć czarnego scenariusza czyli leczenia

Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.

Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.

Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.

W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.


Dentysta w każdej miejscowości

Polska jest krajem, w którym każda nawet niewielka gminna miejscowość może poszczycić się tym, że posiada dentystę. A nierzadko w miejscowości przyjmuje nawet kilku stomatologów. W małej miejscowości zawsze jeden stomatolog przyjmuje na ubezpieczenie i pracuje w Przychodni. A inni praktykują prywatnie. Każdy dentysta jest lekarzem. Jest absolwentem Akademii Medycznej na wydziale stomatologii. Praca stomatologa należy do niełatwych. Gdyż spotyka się on z różnymi przypadkami, które czasem są bardzo skomplikowane i wymagają nie tylko wiedzy i umiejętności, lecz również zręczności. A nawet siły, gdy w grę wchodzi usuwanie zęba mocno ukorzenionego. Dentysta jest specjalistą, który pomaga w przypadku bolącego zęba i dzięki niemu możemy mieć promienny uśmiech i funkcjonować bez bólu. Jednak dla wielu osób gabinet dentystyczny jest groźny i odstrasza. Bo kojarzy się ludziom z cierpieniem, z bólem, z dyskomfortem. Lecz są to tylko myśli podsycane strachem. W rzeczywistości zabiegi w gabinecie dentystycznym nie są bolesne. A jeżeli nawet poczujemy lekki ból, to naprawdę jest on lekki i krótkotrwały. A potem jest już tylko lepiej.